5.1.2018 / Gösterim Sayısı : 282

Buzağı Ölümleri ve Korunma Yolları Eğitimi Verildi

#Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi


İl ve ilçe müdürlüklerimizde çalışan veteriner hekim ve zooteknistlere yönelik  Buzağı Ölümleri ve Korunma Yolları konulu hizmet içi eğitim verildi. Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen eğitime  İl Müdür Yardımcısı Mehmet Akif ŞENYÜREK, SÜTAŞ Tarımsal Faaliyetler A.Ş. Hayvancılık Direktörü Dr. Nahit YAZICIOĞLU, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Yakup SAĞLIK, İl Müdürlüğü merkez birimleri ile İlçe Müdürlüklerinde görevli veteriner hekim ve zooteknistler  katıldı.

İl Müdür Yardımcısı Mehmet  Akif ŞENYÜREK,  konuşmasına hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında  2017 yılında başarılı bir yıl geçirdiklerini, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ‘ nın "2018 yılını hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı kayıplarının önlenmesi yılı “ olarak ilan ettiğini, bu nedenle buzağı kayıp oranlarının % 5 seviyelerine düşürülmesi  hedefine ulaşmak için hayvan hastalıkları ile mücadelede il ve ilçe müdürlükleri olarak daha fazla çalışacaklarını belirtti. ŞENYÜREK  ,bu kapsamda  il ve il teşkilatlarımızda çalışanlara yönelik eğiticilerin eğitimi olarak düzenlenen bu eğitimin  3 grup olarak gerçekleştirileceğini söyledi.

İl Müdür  Yardımcısı ŞENYÜREK’in ardından  İlimizde faaliyet gösteren SÜTAŞ firmasının Hayvancılık Direktörü  Dr. Nahit YAZICIOĞLU tarafından Buzağı Ölümleri ve Korunma Yolları konulu bir sunum gerçekleştirildi. Buzağı ölümlerine neden olan hastalıklar, bu hastalıkların bulaşma şekilleri, korunma ve tedavi yöntemleri ile buzağı ölümlerinin ülke hayvancılığına etkileri, ölümlerin azaltılmasının ekonomiye katkılarının önemini belirten Dr. Nahit YAZICIOĞLU ayrıca sahada yanlış ve eksik yapılan uygulamalar hakkında mesleki  bilgilerini ve özel sektördeki tecrübelerini paylaştı.

''