12.1.2018 / Gösterim Sayısı : 129

Bursa Siyahı İnciri Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

#Bursa Siyahı İnciri Değerlendirme Toplantısı


Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından "Bursa Siyahı İnciri Değerlendirme Toplantısı" düzenlendi.

İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü V. Ömer CEYLAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü V. Beyami UĞUR , Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Uzman Gürsel Çetin,  Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Prof. Dr. Senih YAZGAN, Bursa İncir Üreticileri Birliği  Başkanı Osman ÖZKAN, sektör temsilcileri ve İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarının katıldı.

İl Müdürü V. Ömer CEYLAN açılış konuşmasında, Bursa siyah incirinin, kendine has rengi, tadı ve nefaseti ile "Bursa Siyahı İnciri" olarak tescilli Bursa'ya özgü bir meyve olduğunu ve bu alanda bir marka olduğu belirtti. Türkiye Siyah İncir üretiminin % 90'nını karşılayan Bursa Siyah İncirinin 2017 yılında  46 milyon dolarlık bir ihracat rakamına ulaşarak ilimizin en önemli ihraç ürünlerinden biri olduğunu ayrıca Bursa Siyahı İncirinin organik olması özelliği ile diğer ürünlerden ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade eden İl Müdür V. CEYLAN  sektör paydaşları ile birlikte ürünün üretimi ve diğer tüm aşamalarında karşılaşılacak problemlerde her zaman paydaşlarla beraber çözüm bulmaya çalışacaklarını söyledi.

U.Y.M.S.i.B. Başkanı Senih YAZGAN Bursa Siyahı İncirinin ihracatında  karşılaşılan sorunlar, üreticilerin üretim aşamasında yapmış oldukları yanlış uygulamalar ve Avrupa pazarının ürün istekleri konusunda bilgilendirme yaptı.

Toplantı sonucunda sorunların çözümü konusunda yapılacak çalışmaların 2018 yılından itibaren hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.

''