26.12.2017 / Gösterim Sayısı : 258

​ Bitki Koruma Takip Sistemi Bayi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

#Bitki Koruma Takip Sistemi Bayi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı 2017

                                                          

İlimizde faaliyet gösteren bitki koruma ürünü satan bayilere yönelik bitki koruma ürünleri takip sisteminin uygulamaya konulması ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya İl Müdür V. Ömer CEYLAN, İl Müdür Yardımcısı Levent KÜL ve ilaç bayileri katıldı.

Bitki Koruma ürünlerinin zirai mücadele teknik talimatlarına ve teknik tavsiyelerine uygun, tüketici sağlığı ve çevrenin korunmasına yönelik olarak izlenebilirliğinin sağlanması amacıyla T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan "Bitki Koruma Ürünleri Karedkodlu Takip Sistemi" 2018 Ocak ayı itibariyle uygulanmaya başlayacaktır.

Takip Sistemi içerisinde, zirai ilaç ithalatçı/imalatçı firmaların Bitki Koruma Ürünlerinin üretim ve satış kaydı, toptancı ve bayiinin alış ve satış işlemleri kare kod sistemi ile kayıt altına alınmakta ve bu kayıtlar güncel olarak takip edilebilmektedir. Zararlı organizmalara karşı zirai mücadele amaçlı Bitki Koruma Ürünlerinin üretilmesi, depolanması ve satışının kontrolü kolay bir şekilde izlenebilmesi amaçlanmaktadır.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Sayın Ömer CEYLAN, bu sistemin faydalarından bahsederek, konunun hassasiyetle takip edilmesinin önem arz ettiğini vurguladı. Gerek ihracatta gerek iç pazarda üreticiler ve tüketiciler için kıymetli bir süreç olduğunu belirtti.

''