26.12.2017 / Gösterim Sayısı : 274

​ Gübre Takip Sistemi Toplantısı yapıldı

#Gübre Takip Sistemi Toplantısı yapıldı.

İl Müdürlüğümüzce gübre takip sistemi ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya İl Müdür V. Ömer CEYLAN, İl Müdür Yardımcısı Levent KÜL,Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Bitki Besleme ve Teknoloji Geliştirme Daire Başkanlığı'nda görevli Zir. Yük. Müh. Rasim Topçu, Gübre Takip Sistemi Kuruluş Uzmanı Sinan Atasagun, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, illerinde faaliyet gösteren gübre bayileri, Bakanlığımız  İl ve İlçe Müdürlükleri teknik elemanları katıldı.

Gübre Takip Sistemi Kuruluş Uzmanı Sinan Atasagun konuşmasında piyasaya arz edilen gübrelerin paketleme aşamasından son kullanıcıya kadar takibinin sağlanmasına yönelik olarak; ülke tarımında kullanılan gübrelerin taklit, tağşiş ve sahteciliğin önlenerek dağıtımının amacına uygun yapılması, güvenli şekilde kullanılması ve bu anlamda tarımsal verimliliği artırıp, yanlış gübre kullanımının önlenmesi ile gübre üretim ve tüketiminin kayıt altına alınabilmesi amacıyla Bakanlığımızca Gübre Takip Sistemi kurulduğunu söyledi.

Atasagun daha sonra "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca piyasaya arz edilen gübrelerin üretim veya ithalatından son kullanıcıya kadar takibinin yapılması amacıyla yayımlanan Piyasaya Arz Edilen Gübrelerin İzlenmesine Yönelik Tebliğ'e (Tebliğ No: 2017/17) göre; piyasaya gübre arz eden dağıtıcıların (bayilerin) 31 Aralık 2017 tarihine kadar faaliyetlerini Tebliğ hükümlerine uyumlu hale getirmeleri gerektiği, gübre üreticisi ve ithalatçısı firmaların 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren dağıtıcılara (bayilere) Gübre Takip Sistemi(GTS) bileşim uygulamasını kullanarak gübre sevk edeceklerini belirtti.

''