T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Embriyo Üretim Ve Transfer Merkezi Faaliyete Başladı.

Yayın Tarihi : 31.3.2017

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Karacabey İşletmesi bünyesinde kurulan Embriyo Üretim ve Transfer Merkezi'nin açılış törenine katılarak TİGEM ile Uludağ Üniversitesi arasında yapılan protokolün imza törenine refakat etti.

Türkiye genelinde Uludağ, Selçuk, Ankara, Aksaray ve Atatürk Üniversitelerinin işlbirliği ile 12 işletmede 32 bin baş damızlık varlığı ile sürdürülecek proje kapsamında bir dişi sığırdan elde edilen çok sayıdaki yumurtanın döllenmesi ile elde edilen embriyoların taze yada dondurulmuş olarak çok sayıdaki taşıyıcı anne adayına nakiller gerçekleştirilerek, ülkemiz yetiştiricisinin talep ettiği ve yurt dışından ithal edilen etçi veya kombine sığır ihtiyacının karşılanması ile hayvancılık sektörüne çok büyük katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK yaptığı konuşmada, TİGEM'in Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu tohum ve damızlık üretim konularında hizmet verdiğini söyledi.

 TİGEM'in yol göstericiliğinin Türk çiftçisine çok şey kazandıracağını vurgulayan ÇELİK, "Tohumda şu an hububatta yüzde 80'leri bulan bir karşılama oranımız olmasına rağmen sebzede yüzde 40-50'ler arasında olan karşılama oranını yükseltme adına TİGEM'e verilen bu görev, şu anda aktif olarak icra edilmeye başlanmıştır." diye konuştu.

​Türk tarımının, çiftçisinin her alandaki tohum ihtiyacını kendi potansiyeliyle temin etme derdinde olduklarını ifade eden ÇELİK, bu konudaki ithalata son vermek istediklerini, tohum olmadan toprağın bir anlamının olmadığını dile getirdi.

 "Türkiye normal bir süreçten geçmiyor"

 Bu alanda 150 bin tonluk açığı mutlak surette çiftçilerle birlikte kapatmak durumunda olduklarını ifade eden ÇELİK, "(Sayın bakanım bildiğin gibi değil, ne zorluklar var, yem pahalı.) Aynen katılıyorum, yem pahalı KDV'yi kaldırdık ama birkaç ay sonra KDV yerine geldi yine, piyasaya uydurdular. Bunu bilmiyor, görmüyor değiliz. Evet yaşanan olaylar var, Türkiye normal bir süreçten geçmiyor. Bütün teröristlerin üzerimize çökertildiği, bu ülke üzerinde ameliyat ve hesaplar yapanların topyekun saldırdığı bir süreçten geçiyoruz. Kolay değil ama güçlü bir iktidar olarak bunları sizlere hissettirmemenin gayreti içerisindeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

 Et fiyatlarındaki artış

 Et ve Süt Kurumunun bir regülasyon kurumu olduğunu belirten ÇELİK, "Piyasayı regüle edecek, dengeleyecek bir kurum. Diyorlar ki 'Sayın bakanım etin fiyatını 22,5 liraya indirdin, biz üretici olarak ne yapacağız?' Değerli üretici kardeşim, bu fiyat indirimi seninle ilgili değil. Bu fiyat indirimi geçici, piyasada spekülatif oyunlarla köşe dönmeye çalışanlara karşı kurumun almış olduğu bir tedbirdir." dedi.

 Bir geçiş döneminde olduklarını hatırlatan ÇELİK, "Bu geçiş döneminde tatlı karlara, kısa metrajlı karlara alışık insanları, unsurları ortadan çıkarmak için bu tür manevralara mutlaka ihtiyaç vardır. Yoksa sizin hayvanınızın kaç liraya mal olduğunu, kilosunun kaça mal olduğunu biz milimetrik olarak hesap ediyoruz. Buna göre de sizin zarar etmeyeceğiniz şekilde piyasa ayarlamalarını yapıyoruz. Bundan herkes müsterih olabilir." diye konuştu.

 Bakan ÇELİK,törenin ardından beraberindekilerle Embriyo Transfer Merkezine geçerek yürütülen işlemlerle ilgili bilgi alarak ilk embriyo transferini gerçekleştirdi.