T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

"Nilüfer'de Kinoa Hasat Tarla Günü" Düzenlendi.

Yayın Tarihi : 9.8.2017

                Nilüfer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Nilüfer Ziraat Odası Başkanlığı ile ortaklaşa yürütülen çiftçilerimiz için alternatif yeni bir ürün olan Kinoa bitkisinin demonstrasyon ekiminin yapıldığı Doğanköy Mahallesinde tarla hasat günü etkinliği yapıldı. Etkinliğe Nilüfer Kaymakamı Mustafa KILIÇ, Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer CEYLAN, Nilüfer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yasemin YİĞİT BOZKURT, Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol AYBEY  katıldı.

            Kırsal alanlarda yaşayan insanlarımızın sosyo-ekonomik yönden kalkındırılması, doğdukları yerde doyurulması ilkesi çerçevesinde, İlçemiz ve bağlı köylerdeki çiftçilerimizin, geleneksel tarım kültürünün değiştirilmesi, atıl işletme kapasitesi ile aile işgücünün ekonomiye kazandırılması ve köyden kente göçü önlemek amacı ile bu proje hazırlanmıştır.

 Kinoa tohumu son derece besleyici bir insan besinidir. Protein, kalsiyum, demir gibi mineraller ile E ve B vitaminlerince nispeten iyi bir kaynaktır. İnsanlarda doku gelişimi için gerekli 8 esansiyel aminoasidin tamamı bu bitkinin tohumunda bulunur. Lisin, sistein ve diğer tahıllarda düşük olan methionin aminoasitleri de son derece yüksektir. Bu yüzden kinoanın harika bir protein kaynağı olduğu kabul edilmektedir. Buğday, çavdar, yulaf, darı mısır ve pirinçten çok daha fazla protein içermektedir.  Yağ oranı da tahıllara göre yüksektir. Kinoa glüten içermediği için glütene duyarlılığı olan Çölyak hastaları (glüten alerjisi) ve veganların (hayvansal ürün yemeyen) protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılayan besleyici ve lezzetli bir besindir. Kinoa tohumlarının insan beslenmesinde kullanım şekilleri oldukça fazladır. Bu tohumlardan değişik çorbalar ve ekmek yapılmaktadır.

Tarla Gününde Nilüfer Kaymakamı Mustafa Kılıç: "İklimlerin değişmesi sonucu kuraklığın artması, hastalık ve zararlılarının çoğalması gibi nedenlerle tarımsal üretimin önemi her geçen gün artmaktadır.  Kinoa kuraklık ve soğuk gibi zor çevre koşullarına uyum gösterebilen bir bitkidir. Kinao ve benzeri alternatif ürünlerin yetiştirilmesi bu nedenle büyük önem taşımaktadır". dedi

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Ceylan: "Biz çiftçinin ürün çeşitliliğini artırmak istiyoruz. Bunun için de farklı bitkilerin ve özellikle getirisi yüksek bitkilerin deneme ekimlerini yapıyoruz. Kinoa kıraç arazilerimizin değerlendirilmesinde büyük katkı sağlayacaktır". dedi

            Ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlayan Kinoa bitkisinin ekimi Nilüfer İlçesi Doğanköy Mahallesinde önder çiftçimiz Fikret BALCI'nın 4 dekarlık arazisinde kuru şartlarda ekimi gerçekleştirilmiş olup ekstrem şartlarda gübreleme ve yabancı ot mücadelesi yapılmadan üretimi sağlanmıştır. Dekardan 250 kg ürün elde edilmiş olup Türkiye pazarında ortalama kilogram fiyatı 2-3 $'dan alıcı bulmaktadır.  

            İlçemiz iklim şartlarında yetiştirilmeye elverişli olan Kinoa bitkisi çiftçimiz için ekonomik değeri yüksek bir bitki olup, tarıma elverişsiz alanların değerlendirmesi konusunda da önemli bir bitkidir.