T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bursa'da Göletlere 376000 adet Yavru Sazan Bırakıldı

Yayın Tarihi : 18.8.2017

"Bursa'da Göletlere  376000 adet Yavru Sazan Bırakıldı"

Sportif avcılığın geliştirilmesi amacıyla; Bakanlığımızın desteği ile Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce  doğal göl ve Büyükşehir Belediyesi kontrolündeki göletlere balıklandırma çalışması yapıldı

Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer CEYLAN "Su kaynaklarının kirletilmemesi ve kaynakların korunmasının önemine işaret ederek, çevre kuralları ile avcılıkta belirlenen yasak ve sınırlamalara titizlikle uyulması gerektiğini" belirtti. 

Bu yıl İznik, Nilüfer, Gemlik, Karacabey, Kestel, Gürsu, Harmancık, Orhaneli ve Yenişehir ilçelerinde ki 14 göl ve gölete  toplam   376 000 adet sazan yavrusu bırakıldı. İl Müdürlüğünce yapılan bu çalışma ile ülkemizde oldukça geri durumda olan ve aslında turizm yönünden dünyada oldukça önem arz eden sportif balıkçılık turizmi yapılabilmesi yönünden bölgenin alt yapısına katkı sağlaması amaçlandı.

Vatandaşlarımıza ve köylümüze düşen görev ise doğal göl ve göletlere bırakılan bu yavruların korunmasına yardımcı olunması ve bunların büyüyerek en azından bir kez üremesine fırsat sağlanmasıdır. Böylelikle ortamda doğal üreme döngüsü sağlanacaktır.