T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürü Ömer CEYLAN Kurban Pazarında Denetlemelerde Bulundu

Yayın Tarihi : 27.8.2017

Bursa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan Kurban Bayramı öncesinde,  İsabey Mahallesi Kurban Pazarında denetlemelerde bulunarak yetiştiricilerin sorunlarını dinledi. Hayvan sağlığı ve satış hizmetleri ile ilgili alınan önlemleri yerinde inceledi. 

 Denetimlere, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Şenyürek, Yıldırım İlçe Müdürü Abdurrahman Akbulut ve İlçe Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimler eşlik etti.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık  Müdürü Ömer Ceylan yaptığı açıklamada;  "Vatandaşların kurban ile ilgili dini vecibelerini  doğru bir şekilde yerine getirebilmeleri için Bakanlığımızca hazırlanan "Kurban Rehberi" http://bursa.tarim.gov.tr/Belgeler/Kurban_Rehberi_2017.pdf linkinden Kurbanlık Hayvan Sevklerinde, Alımlarında ve Kesimlerinde Dikkat Edilecek Hususlar ile ilgili  her türlü bilgiye ulaşılabilecektir."  dedi.

Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

İl Müdürü Ömer Ceylan kurbanlık hayvan seçiminde vatandaşların dikkat etmesi gereken ayrıntılar hakkında da bilgiler verdi.  "Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarının tür, ırk, cinsiyet ve yaşını https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr adresinden veya ‘HaySag’ ve “kupesorgulama” isimli mobil uygulamalarını cep telefonlarına indirerek küpe numarası ile sorgulayabilirler.  Kurban edilecek hayvanın dini ölçülere uygun olması, sağlıklı olması, damızlık özelliği taşıyan dişi hayvanların alınmaması gerekmektedir. Hayvanların kulaklarında küpelerinin bulunması, büyükbaş hayvanlar için pasaportları, küçükbaş hayvanlar için ise nakil belgelerinin yanında olması gereklidir.”  dedi. 

İl Müdürü Ömer Ceylan konuşmasının son bölümünde kurban pazarlarının hastalıklar yönünden kontrollerinin bayram sonuna kadar devam edeceğini belirterek, bütün vatandaşlarımızın bayramı sağlık, huzur ve mutluluk  içerisinde geçirmelerini diledi