T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Su Ürünlerinde Nisan Ayında Başlayan Genel Av Yasağı, 01 Eylül 2017 Tarihinde Sona Erdi.

Yayın Tarihi : 2.9.2017

Gırgır ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 nisan 2017 tarihinde başlayan genel av yasağı, gırgır yöntemiyle avlananlar için 1 eylül 2017 itibariyle  sona ermiştir.

Su ürünleri kaynaklarının korunması, sürdürülebilir bir döngü çerçevesinde işletilmesi için balıkçıların kurallara uyması gerektiğini belirten Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer CEYLAN , balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması gerektiğini ifade etti. Ayrıca gırgır ağı kullanan balıkçı gemileri için Bakanlık İl ve İlçe Müdürlüklerinden ağlarının derinliğini gösterir, bir av sezonu geçerli olan Gırgır Ağı Ölçüm Belgesini almadan denize açılmamaları konusunda uyarıda bulundu.

İl Müdürü CEYLAN “Yürürlükteki mevzuat ile balıkçılarımıza; tür, boy, zaman ve av araçları bakımından yasak, sınırlamalar ve yükümlülükler getirildi. Ticari ve amatör balıkçılarda, avcılık faaliyetlerini 1380 sayılı su ürünleri kanunu, yönetmelik,  4/1 ve 4/2 Tebliğler doğrultusunda yürütmekteyiz. Balıkçıların bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından büyük önem taşımaktadır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak hukuki dayanaklara uygun avlanmanın temini için kontrol ve denetimlerimiz yeni balık av sezonunda da her türlü teknik ve altyapı önlemleri ile devam edecektir.” dedi.

İl Müdürlüğü bünyesindeki Balıkçılık ve Su ürünleri Şube Müdürlüğünde 1 kontrol teknesi,   31 personel ile 2017 yılı su ürünleri av yasağı döneminde denetim ve kontrol görevleri gerçekleştirilmiştir.  Av yasağı döneminde 1700 adet denetim, kontrol görevi yapılmıştır.

Bursa  Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer CEYLAN, bu vesileyle İlimiz balıkçılarına rastgele diyerek, bol ürünlü bereketli bir sezon geçirmesi temennisinde bulundu.