T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

6. İntarf Kapılarını Açtı

Yayın Tarihi : 13.9.2017

6. İntarf Kapılarını Açtı

İnegöl Belediyesi öncülüğünde, İnegöl İlçe Tarım Müdürlüğü, İnegöl Ziraat Odası, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, MODEF Fuarcılık ve tarımsal sivil toplum kuruluşlarının katkıları ile düzenlenen 6'ıncı İnegöl Tarım Fuarı (İNTARF) düzenlenen törenle açıldı.

10.09.2017 tarihinde  Mer-Pa Pazaryeri içerisinde düzenlenen açılış törenine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Yardımcısı Mehmet Daniş ,İnegöl Kaymakam Ali Akça, Doğubayazıt Kaymakamı Ulaş Akhan, , CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları ile vatandaşlar katıldı.

İnegöl'ün Yazdığı Bir Tarih Var

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, "İnegöl'de heyecanlanmamak mümkün değil. Gerçekten de tarım, diğer sektörlere bakıldığında çok kolay olmayan, daha fazla uğraş isteyen, fedakarlık isteyen ve daha fazla riske maruz kalan alan. İşte bunu sanayide görüyorsunuz, mobilyada görüyorsunuz; İnegöl'ün yazdığı bir tarih var. Ama hep ne diyoruz: 'Topraktan geldik, toprağa gideceğiz.' Toprağı ihmal edemeyiz. Üretimi ihmal edemeyiz, tarımı ihmal edemeyiz.. Türkiye olarak bakıldığında 15 yıldan beri kesintisiz bir istikrar içerisindeyiz. Bazı sektörlerin birkaç yıl içerisinde alıp yürüdüğünü, insanların, bölgelerin zenginleştiğini, yeni firmaların yeni sektörlerin dünyaya, Avrupa'ya mâl olduğunu görüyoruz. Çok kısa sürelerde bunları yapabiliyoruz ama tarım öyle bir uğraş değil. İşte böyle dönemlerde tarımı ihmal ediyorlar. Bunların nedenlerinden biri de bölünmüşlük. Arazilerimizin bölünmüş olması. Yıllarca miras yolu ile bölünen arazilerde tarımda rekabet etmekte zorlanıyoruz. Yine girdi maliyetlerimiz, mazot fiyatlarımız... Türkiye mazotu ithal eden, bunun üretimini yapamayan bir ülke ve üretim maliyetlerimiz gerçekten yüksek. Yine gübre maliyetlerimiz... Gübre malumunuz ithal, gübreyi dışarıdan alıyoruz. Yarısının ham maddesini dışarıdan alıyoruz, yarısını da olduğu gibi dışarıdan almak zorundayız.

İnegöl Tarımda Tarih Yazabilir

2016 yılında 24 tane tarımsal tesisi İnegöl'de desteklediklerini belirten Daniş, "İnşallah biz ümit ediyoruz ki İnegöl'ün bu heyecanı ile bu iş görürlüğü ile beraber bunun 24 değil, 124 olmasını talep ediyoruz. Çünkü eğer siz mobilya konusunda bir tarih yazdıysanız, bunu tarım konusunda da, tarımsal sanayi konusunda da yazabilirsiniz diye düşünüyorum. Ayçekirdeği'nde İnegöl Alası olarak tescil aldınız, inşallah İnegöl şeftalisi ile de, İnegöl armuduyla da, İnegöl çileğiyle de bunu devam ettirmeniz gerektiğini ve biz bakanlık olarak da her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ediyoruz" şeklinde konuştu.

İnegöl'ümüz Tarım Da Parlayan Bir Yıldız

Törenin açış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Yükselen değer tarım diyoruz. Uludağ'ın eteklerinden gelen can suyu ile filizlenip büyüyen tarımsal ürünlerimiz bizim göz bebeğimiz. Verimli arazilere sahip olan İnegöl'ümüz tarım da parlayan bir yıldız konumunda. Bizim bir amacımız var. Biz tarımsal potansiyelimizi bilerek, buna göre hareket ederek sağlam adımlar ile plan ve programımızı yaparak bu sektörde İnegöl'ün adını daha ne kadar duyurabiliriz, bu sektörde daha nasıl kazanımlar elde deriz bunun hesabını yapıyoruz. Bizler, ileri teknolojiye dayalı, altyapı sorunlarını çözmüş, örgütlülüğü ve verimliliği yüksek, etkin ve talebe dayalı üretim yapısıyla uluslararası rekabet gücünü artırmış, doğal kaynakları sürdürülebilir kullanan bir tarım sektörünün oluşturulmasını amaçlıyoruz. Mevcut potansiyelimizi en güzel şekilde değerlendirip, bunu en güzel şekilde koordine edip sektörün içerisinde İnegöl'ü meyveleriyle, fidanıyla, hayvansal üretimi, ayçiçeği gibi tarımsal getirileriyle söz sahibi bir konuma getirmenin uğraşısını veriyoruz" dedi.

 Fuarımızın bu noktaya gelmesinde katkısı olan İnegöl halkına, çiftçisine, muhtarlarımıza, tarımsal kalkınma kooperatiflerimize teşekkür ediyor, ayrıca fuarın hazırlanmasında verdikleri destek için Ticaret ve Sanayi Odamıza, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze ve Ziraat Odamıza da teşekkürü bir borç biliyoruz" diye konuştu.

Gelişmeler Tarımı Olumlu Yönde Etkilemektedir.

İnegöl'ün bölgenin tarım merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, "İnegöl'ümüz de kullanılabilir tarım arazisi 300 bin dekardır. Bunun 130 bin dekarında meyvecilik, 80 bin dekarında hububat, 40 bin dekarında çerezlik ve yağlık ayçekirdeği, 20 bin dekarında patates ve pancar, 15 bin dekarında çilek, geri kalanında ise sebze üretimi yapılmaktadır. İlçemizde fidan üretimi de çok gelişmiş olup, ülke sıralamasında ilk sıralardadır. İlçemizde Babasultan ve Boğazköy barajlarının bitirilerek, cazibeli sulama sistemlerinin devre girmesiyle çiftçilerimizin üretim maliyetlerinin düştüğünü görmekteyiz. Ayrıca üç göletin de yapımı devam etmektedir. Bu gelişmeler tarımı olumlu yönde etkilemektedir. " dedi.

Türkiye Güzel Mesafeler Aldı

'Kalkınmanın bir tek yolu var; üretmek' diyerek konuşmasına başlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Üretmek, büyümek ve ürettiğini satabilmek. Bu konuda gerçekten Türkiye güzel bir mesafe aldı. Son 16 yılda da bu istikrar ortamında büyük bir büyüme gerçekleşti. Şehirlerimizle, ülkemizle gurur duyuyoruz. Her yurtdışına çıktığımızda, tekrar Kapıkule'den girerken dev bir ülkeye girdiğimizi görüyoruz. Bir önceki ülkede tarlaları süremezken, tarlaları sürecek hayvan dahi bulamazken, burada boy boy traktörler, biçerdöverler, iş makinaları, kamyonlar. İnsanlar karınca gibi çalışıyor. Ne mutlu bizlere. Bu güzellikler devam etsin. Her ne kadar düşmanlarımız bundan mutlu olmasa da, Türkiye'nin şu zor şartlarda olmasına rağmen, etrafının ateş çemberiyle çevrili olmasına rağmen yine yüzde 5 büyüme sağlaması. İlk 6 ayda bu başarıları yakalaması düşmanlarımızı çıldırtıyor." diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle fuar açıldı. Program protokol üyelerinin stantları gezmesiyle son buldu.