T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2016-2017 Öğretim Yılında Okul Kantin ve Yemekhane Denetimleri Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 21.9.2017

İlimizde 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının başlamasıyla birlikte kantin ve yemekhanelerin denetimine hız verilerek 685 okulda denetim gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda okul kantin ve yemekhanelerinin İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri tarafından denetimine  devam edilmektedir.

Yapılan denetimlerde; asgari teknik ve hijyenik şartlara uygun faaliyet gösterilmesi başlığı altında; satışa sunulan hazır gıdaların son tüketim tarihleri, ambalajları, diğer gıdalarla birlikte muhafaza koşulları, hazır ürünlerin İşletme Kayıt numarası taşıyıp taşımadığı, gıda ürünlerinin hazırlanışı, satışı, kullanılan alet ekipmanın uygunluğu, personel ve işyeri hijyeni konularına dikkat edilmektedir. 

İl Müdürü Ömer Ceylan." Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlıklı koşullarda satışa sunulan gıdalara ulaşabilmeleri için kantin denetimlerine ayrıca önem veriyoruz, çocuklarımızın bilinçli bir tüketici olarak yetişmeleri için öğrenci velilerimize ve öğretmenlerimize de önemli görevler düşmektedir. Öğrencilerimizden son tüketim tarihi geçen veya açıkta ve uygun koşullarda muhafaza edilmeyen ürünleri satın almamaları hususunda özen göstermelerini rica ediyorum." Dedi.

 Rutin olarak gerçekleştirilen denetimleri okulların açılmasıyla birlikte daha da yoğunlaştırdıklarını belirten Bursa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer CEYLAN;   öğrencilerin sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmesi için okul kantin ve yemekhanelerinin denetiminin büyük önem taşıdığını ve ayrıca satın alınan gıdalarla ilgili herhangi bir şikâyeti olan öğrencilerimizin Alo 174 Gıda Hattını arayarak ihbarda bulunabileceğini belirtti.