T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr Ahmet Eşref FAKIBABA İlimizi Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 3.10.2017

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA, önce Bursa Valiliği'ni, ardından Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Fakıbaba, valilik ziyaretinde Bursa Valisi İzzettin Küçük ile görüştü. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile de görüşen FAKIBABA, yaptığı açıklamada, "İlk defa burada söylemek istiyorum, 81 ilin her birinde 3 tane örnek köy yaparak, ortalama 250 örnek köy oluşturacağız. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak bu çalışmada rol alacak olan tüm belediye başkanlarına destek vereceğiz. Köylerde toplulaşma konusunda zaten ciddi çalışmalar yapıyoruz. Yönetimi toplulaştırdığımız zaman girdiler daha ucuza mal olacak. Örneğin bir köyde 10 traktör varsa 2'ye düşecek. Maliyet azalırken üretilen ürün çok daha pahalıya satılabilecek. Bu konuda ben hazırım diyen tüm belediye başkanlarına, köylerimize sonuna kadar destek vereceğim. Türkiye'de tarımının, küçük ve orta ölçekli çiftçiliğin ve ithalatın azalmasının, ihracatın da artışında önemli bir çalışma olacağına inanıyorum. Ben buradan tüm belediye başkanlarıma söylüyorum, bir araya gelen tüm köylere, belediyelere ben destek vereceğim. Ziraat mühendisi ve veteriner hekim istihdam edeceğiz. Bu proje hayata geçtiğinde ziraat mühendisi de, veteriner hekim de yetmeyecek" dedi.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü ziyaret ederek çalışmalarla ilgi bilgi aldı, personelle bir araya gelerek Bursa İli Tarım Kurumları İstişare Toplantısını gerçekleştirdi. Bakan FAKIBABA Bursa il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde yaptığı açıklamada" Bursanın tarım ve hayvancılığının 2002 yılından 2017 yılına kadarki süreçte iyi bir yere geldiğini söylemek istiyorum. Bunu da evvel Allah hep beraber başarıyoruz. Sizlerden istirhamım ülke olarak çok çalışmamız gerek. Ayrıca sizlerle bir araya gelmekten mutluluk duyuyorum." Dedi.
BTSO 'da Bursa İli Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısında Sivil Toplum Örgütleri ile bir araya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref  FAKIBABA: Bursa'nın Türkiye'nin önemli kentlerinden biri olduğunu, sanayide çok önemli ilerlemeler katettiğini vurgulayarak;
"Tarıma da çok daha fazla değer verdiğimizde, sanayiye alışkın olan bir şehrin hızlı bir şekilde tarıma bağlı sanayide de lider şehir olacağını ben görüyorum. Bu bağlamda da samimi bir şekilde Allah'ın izniyle destek vereceğimizden emin olabilirsiniz. Bizim hayalimiz gerçekten biz toprağı suyla buluşturacağız, çiftçiyi bilgiyle buluşturacağız" dedi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba,  MAY Tohum tesislerini gezdi. Burada açıklama yapan Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, tohumu İsrail'den almadığımızı, İsrail ile sadece az oranda ihracat yapıldığını söyledi. Fakıbaba, "Şu anda çok gurur duyduğumuz tohumculuk müessesindeyiz. İhracat yapıyoruz. Bunu Bulgaristan'a, İspanya'ya, Avrupa'daki diğer ülkelere, Rusya'ya, Amerika'ya, Irak'a, İran'a ihraç ediyoruz. Arkadaşlar burada tohum üretiyor. Bu tohumu biz ihraç ediyoruz. Ama genelde milletin kafasında, 'biz tohumumuzu İsrail'den alıyoruz' algısı var. Halbuki İsrail bu alanda kimsenin bilmediği kadar küçük oranda ihracat yapabiliyor. Türkiye bu bağlamda İsrail'den kat kat üstün konumda" diye konuştu.