T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

​ 4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresi Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 3.10.2017


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Öncülüğünde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Uludağ Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşen "Bursa 4. Uluslararası Gıda Kongresi" 28-29 Eylül 2017 tarihlerinde Bursa'da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşti.

"Gıda Sektöründe Yeni Yaklaşımlar" temasıyla düzenlenen 4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresinin açılışına Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer CEYLAN ve gıda sektörü temsilcileri, yerli ve yabancı uzmanlar ile akademisyenler katıldı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'ndeki (AKKM) kongrenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, dünya ekonomileri için enerjiyle birlikte en stratejik sektörlerin başında gıda ve tarımın geldiğini söyledi.

Türkiye'nin enerji konusunda zengin kaynaklara sahip olmadığını belirten Burkay, "Küresel politikalarda da belirleyici olan tarım ve gıda kaynakları konusunda Türkiye, çok ciddi bir potansiyel taşımaktadır. Dünyada yüzölçümü olarak 37. sırada, ekilebilir arazi büyüklüğünde ise 12. sıradayız. Neredeyse her çeşit ürün yetiştirme potansiyeline sahip, 4 mevsimi bir arada yaşayan ender ülkeler arasındayız. Bu imkanlar, bizlere ekonomik zenginleşme yolunda eşsiz fırsatlar sunmaktadır." dedi. Türk tarım sektörünün bin 600'den fazla ürünle 180'i aşkın ülkeye ulaştığına dikkati çeken Burkay, şöyle devam etti:

"Bereketli toprakları, üretim kabiliyeti ve kalkınmaya dönük desteklerle Avrupa'nın zirvesine, dünyada ise 7. sıraya kadar yükseldiğimiz tarım sektöründe, inanıyorum ki çok daha büyük başarılara ulaşacağız. Ülkemizin stratejik değişiminin ve dönüşüm sürecinin en iyi örnekleri arasında bulunan tarımda verimliliği artırmak ve yeni fırsatlara yönelmek, hepimiz için öncelikli hedefler arasında olmalıdır. " dedi

İbrahim Burkay'ın konuşmasının ardından eski Uluslararası Tohum Federasyonu Genel Sekreteri Marcel Bruins bir sunum yaptı.

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve gıda sektörü temsilcilerinin katıldığı açılış töreninin ardından alım heyeti organizasyonu kapsamında açılan firmaların standları ziyaret edildi.