T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Dünya Gıda Günü Etkinliği Düzenlendi

Yayın Tarihi : 17.10.2017


Her yıl 16 Ekim tarihinde dünyada 150’den fazla ülkede etkinliklerle kutlanan Dünya Gıda Günü, aynı zamanda 1945’te kurulan BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) de doğum günüdür. 2017 Dünya Gıda Günü için FAO ‘nun bu yıl ki teması: “ Göçün geleceğini değiştirin. Gıda güvenliğine ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın” olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda Bursa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilerimize 6 aylık eğitim programı düzenleyerek destek olunmuştur. Yoğun çalışmalar neticesinde üreten kadın çiftçilerimizi “Bursa Üreten Kadın Dernekleri Federasyonu” çatısı altında birleşmişlerdir. 2017 Dünya Gıda Günü etkinliği kapsamında 13 Ekim de Federasyona ait binanın açılışının gerçekleştirerek bu günü daha da anlamlı hale getirilmiştir. Açılış gününde Dünya Gıda Günü ile ilgili bilgilendirici broşür ve kitapçıklar dağıtılmıştır.

Ayrıca 16 Ekim Pazartesi günü Bursaspor – Osmanlıspor arasında oynanan Süperlig maçında Dünya Gıda Günü ile ilgili pankart açarak farkındalık oluşturulmuştur.