T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor

Yayın Tarihi : 19.10.2017

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Türkiye Jokey Kulübü Derneği At Yetiştiriciliği ve Yarışları İktisadi İşletmesi Bursa Osmangazi Hipodrom Müdürlüğü ile İŞKUR ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü protokol çerçevesinde 19/10/2017 tarihinde Osmangazi Hipodromunda Vali Yardımcısı Abidin ÜNSAL, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü İl Müdürü Ömer CEYLAN, Türkiye Jokey Kulübü Bursa Osmangazi Hipodrom Müdürü Devrim EVCİM, İŞKUR İl Müdürü Feyzullah Eren TÜRKMEN, Nilüfer İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü Müdürü Mehmet TURAN'nın katılımıyla kurs açılış töreni gerçekleştirildi.

 Tören de konuşan İl Müdürümüz Ömer Ceylan; kadının çalışma hayatındaki yeri ve öneminin ile ilgili son dönemde büyük bir farkındalık yarattıldığının altını çizerken bu farkındalığı daha iyiye ve daha güzele taşıma noktasında Bakanlığımızca diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde projeler yürütüldüğünü belirtti.

Hayvanı Sevmeyen İnsan Sevemez.

Ceylan konuşmasında; Kadınlarımız hayatın her alanında yer almalı, buna inanıyor ve bunun için çalışıyoruz. Bu sebeple bu proje bizim için oldukça değerli. Bu proje kapsamında kadın istihdamının yanı sıra çok özel ve duygulu bir hayvan olan atlarla çalışıyor olunması bizim için oldukça önemli. Biliyoruz ki hayvanı sevmeyen insanı sevemez. Kadınlarımızla aralarındaki bu duygusal bağ kurularak profesyonel eğitim ve destekle çok daha başarılı işler yapılacağına eminim. Sizleri daha iyi yerlerde daha başarılı atların seyirleri olarak göreceğiz. İlgili arkadaşlarımız ve bizler sizlerle çalışıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler için kurumsal anlamda desteğimiz sonsuz ve sınırsızdır.' dedi.  

Toplum temelli kırsal kalkınma çalışmaları ile proje şehirlerinde yaşayan kadınların ekonomik ve sosyal kapasitelerini geliştirerek yaşam kalitelerini artırmak ve tarım dışı istihdam yaratmak amacıyla Gıda  Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı  İle Türkiye Jokey Kulübü Derneği At Yetiştiriciliği ve Yarışları İktisadi İşletmesi arasındaki işbirliği ile hipodrum olan şehirlerde Kırsalda Kadın İstihdamına Yönelik Yürütülen "Kırsalda Kadın Seyisler Yetişyor Projesi" hayata geçmiştir.

 Proje ile;

a)         Kırsaldaki kadınların düzenli bir işe dolayısıyla bir gelire sahip olup, aile bütçesine katkı sunmalarını sağlamak,

b)         Özellikle yoksulluk ve yoksunluktan en fazla etkilenen dezavantajlı gruplar içinde yer alan kadınların ekonomik ve sosyal kapasitelerini geliştirerek yaşam kalitelerini artırmak,

c)         Kırsal alanda kadın girişimci sayısının artırılarak bu kapsamda kadınlara yönelik kapasite ve beceri arttırma eğitim ve yayım programlarını oluşturmak,

d)        Kadın seyis iş kolunun geliştirilmesini sağlamak,

e)         Kadın istihdamı yaratıcı ortam oluşturarak, kırsaldaki kadınların girişimci ve meslek sahibi olmalarını teşvikinin sağlanması hedeflenmektedir.

2017 Yılında Elazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Türkiye Jokey Kulübünün paydaş olarak yürüttüğü Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi ile Türkiye'de İlk Lisanslı Kadın Seyisler yetiştirilmiş olup, 15 lisanlı kadın seyisimiz Elazığ başta olmak üzere Ankara ve İstanbul illerinde istihdam edilmektedir.  Bursa'da ise 11 kursiyerin katılacağı kursun eğitim süresi 280 saat olup, eğitimler Müdürlüğümüz personeli tarafından verilecektir.