T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İnegöl Belediyesi ve Küresel Araştırma Düşünce Merkezi (GRTC) İşbirliğinde 11-12 Kasım 2017 tarihleri arasında "Türkiye Tarımı Konuşuyor" adlı tarım çalıştayı gerçekleşti.

Yayın Tarihi : 13.11.2017

"Türkiye Tarımı Konuşuyor" çalıştayında, Türk tarımının mevcut durumu ve uygulamada olan tarım politikalarının ortaya konulması, yapısal reformların tartışılması, İnegöl'de tarım ve tarım politikaları gibi konular konuşuldu, sonuç bildirgesi katılımcılarla paylaşıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasında, Çalıştay Koordinatörü ve GRTC İdari Kurul Üyesi Sayın Dr. Yüksel OKŞAK; "Büyüyen ve kalkınan bir Türkiye için bir aradayız. Bugün burada tarımsal anlamda yaşanan aksaklıkları çözmek için, politikaları konuşmak üzere toplandık" dedi.

İnegöl Belediye Başkanı Sayın Alper TABAN; "Bugün bu çalıştayda İnegöl'ün mobilyası, köftesi ve kaplıcaları kadar önemli olan tarımı konuşmak istiyoruz. İnegöl'de tarım adına birçok şey faaliyette bulunduk; 2014 yılında bir tarım çalıştayımız oldu, belediyemizde 'Kırsal Hizmetler Birimi'miz kuruldu, çilek çalıştayı gerçekleştirdik, tarım fuarları gerçekleştiriyoruz. İnegöl tarımın neresinde, bugün ve yarın bu çalıştayda görecek ve kendi adımıza buradan görevler çıkaracağız." Dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur AKTAŞ; " Tarım ile ilgili şunu bilmek gerekir, rakamlar yalan söylemez gerçekten çok iyi destekler veriliyor ama tarım en çok tartışılan en çok eleştirilen sektörlerden biridir. Tarımla ilgili ciddi gayretler vardır. GRTC bu anlamda ciddi bir kuruluştur. Bu çalıştay sonucunda oluşturulan raporların bu sektöre ciddi katkısı olacaktır diye düşünüyorum." Dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Sayın Bennur KARABURUN; "Bu tarım çalıştayının ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Burada iki gün boyunca konuşulacak en önemli konulardan bazıları; kırsaldan kente göç, miras hukuku hisseli satışlar nedeniyle tarım arazilerinin bölünmesi, tarıma elverişli olup kullanılmayan arazilerin tarıma açılması için yapılması gerekenler, arazi toplulaştırılmasının önemi, yeraltı su kaynaklarının aşırı kullanımı olacaktır. Bu çalıştayın sonucunun halkımıza güzel bir ışık tutacağını düşünüyorum." dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Sayın Emine Yavuz GÖZGEÇ; "Tarım çalıştayının ülkemiz için çok önemli bir güç ve kazanım olacağına inanıyorum." Dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Sayın Metin KÜLÜNK; "Gelecek yüzyıldaki en stratejik üstünlük noktamız olacak olan tarıma gösterilen ilgi çok önemlidir bu bağlamda bu çalıştayın ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. Ülkemize ve halkımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum." Dedi.

Tarım Çalıştay programında aşağıdaki konular tartışılmıştır;

1. Gün;

        * Türk Tarımının Mevcut Durumu ve Uygulamada olan Tarım Politikalarının Ortaya Konulması

       *  Belirlenen Çözüm Önerileri ve Yapısal Reformların Tartışılması

2. Gün;

* Belirlenen Çözüm Önerilerinin Hayata Geçirilmesinde Sivil Toplumun ve Devletin Rolü

* İnegöl'de Tarım ve Tarım Politikaları

* Sonuç Bildirgesi